صفحه نخست  راهکار صنایع   صنایع چینی مظروف و اوپال

صنایع چینی مظروف و اوپال

نمودار خطوط تولید
شرکای تجاری سند پرداز
راهکار صنایع > صنایع چینی مظروف و اوپال

* جهت بازگشت به لایه بالاتر، روی عنوان صفحه کلیک کنید. *

بشر در پي ساليان متمادي جهت مصارف زندگي نياز به ظروف داشته است، اوایل ظروف از جنس مواد معدني ساخته می‌شد و سپس به ظروف گلی و سفالی و سرامیک و در نهایت به نوع مرغوب آن که ظروف چینی است، تبدیل شده است. زادگاه این صنعت کشور چین می‌باشد، اما اين صنعت در ايران نيز از جايگاه ويژه‌اي برخوردار بوده است و آثار هنرمندان قديمي نشان‌دهنده قدمت این صنعت در ایران میباشد.

سابقه ظروف سفالینه و آبگینه در ایران به حدود 7 هزار سال و ظروف چینی در کشور چین، به چندین هزارسال قبل میرسد. از میزان تولید جهانی ظروف چینی آمار و ارقام دقیقی دردسترس نمی‌باشد اما در حدود 80% تولید آن متعلق به کشور چین است و به نظر می‌رسد که دومین کشور تولیدکننده این صنعت (بنا به آمار ارائه شده در سایت انجمن صنایع چینی) کشور ایران می‌باشد که حدود 5% تولید جهانی را در اختیار دارد، حدود 15% باقیمانده نیز متعلق به سایر کشورها می‌باشد.

.

 

نياز داخل كشور در سال‌هاي قبل از انقلاب اسلامي ايران معادل 30 هزار تن چيني در سال بوده است كه به كشور وارد مي‌شد و فقط مقدار كمي توسط چند كارخانه داخلي توليد مي‌شده است. سابقه توليد ظروف چيني به‌صورت صنعتي در كشور ايران حدود 35 الي 40 سال است و حدود 5 واحد به ظرفيت اسمي حدودا 5200 تن فعاليت داشتند كه بعد از انقلاب اسلامي با توجه به سياست‌هاي تشويقي مسئولان كشور حركت چشمگيري در پيشرفت اين صنعت رخ داد.

ظرفيت اسمي واحدهاي فعال ظروف چيني با تعداد 18 واحد و چند واحد كوچك، جمعاً به ميزان 68300 تن است. به گزارش پايگاه اطلاع‌رساني وزارت صنايع و معادن،طي 12 ماهه سال89، مجموع توليد ظروف چيني 47 هزار تن و در 6 ماهه نخست سال 1390 توليد ظروف چيني 21 هزار تن بوده است.