صفحه نخست  راهکار صنایع   صنایع کاشی و سرامیک   BestPractices   ردیابی کالا در انبار محصول

ردیابی کالا در انبار محصول

مقدمه
امروزه با پیشرفت علم و فن‌آوری امکان تولید انبوه کالا فراهم شده است و اینکار برنامه‌ریزی دقیق جهت استفاده به موقع و حداکثر از امکانات را می‌طلبد. تقسیم کار و رشد جمعیت، نیاز استفاده از فرآورده‌های دیگران را بوجود آورده که این خود زمینه‌ی پیدایش سازمان‌های بزرگ گردیده است. در این نظام‌های پیچیده‌ی فنی- اجتماعی، انبار به عنوان واسط، موجبات گردش کالا از تولید به مصرف را امکان‌پذیر می‌سازد. انبار می‌تواند در عرضه به موقع محصول، جریان عادی تولید و خدمت، ثبات قیمت محصول، تعمیر و نگهداری ماشین‌ها و ... نقش مهمی را ایفا کند، به طوری که نقش آن در تجارت غیرقابل انکار است. انبار محلی است که همواره حجم عظیمی از کالاها، از مواد اولیه گرفته تا محصول نهایی در آن ذخیره می‌شود، بنابراین استفاده از روشهایی برای چیدمان منظم اقلام و بخصوص محصولات در آن قابل توجه می‌باشد. این مساله زمانی که تنوع محصولات زیاد می‌باشد از اهمیت بیشتری برخوردار می‌باشد. در شرکت‌های کاشی و سرامیک روزانه حجم بالایی از محصولات با تنوع فراوانی از سایز، رنگ، طرح و ... وارد انبار می‌شوند که در صورت عدم مدیریت صحیح محصولات در انبار محصول، بی‌نظمی، هرج و مرج و آشفتگی پدید می‌آید. شرکت سندپرداز با برقراری امکان ردیابی محصولات در سطح پالت مزایای ویژه‌ای را برای شرکت‌های کاشی‌سازی ایجاد کرده است.
 
1.jpg
ردگیری و ردیابی محصول در شرکت‌های تولید کاشی و سرامیک
یکی از مسائل مهم در انبار و مدیریت آن دسته‌بندی، طبقه‌بندی، کدگذاری، جانمایی، چیدمان، ردگیری و ردیابی موجودی مواد و محصول نهایی در انبار است. چيدن صحيح كالا در انبار در بالا بردن راندمان و ايجاد نظم و كاهش هزينه‌ها و به خصوص وقت بسيار مؤثر است. با دانستن مکان هر طبقه کالا و ردیابی آن براحتی می‌توان در هر زمان به کالای مربوطه دسترسی داشت. ردگیری قطعات به منظور افزایش کارایی شرکت، محل قطعات را در عملیات تولید و انبار مشخص می‌کند. علاوه بر این استفاده از بارکد بر روی محصولات، امکان ردیابی محصولات را پس از فروش ایجاد کرده و خدمات پس از فروش شرکت می‌تواند شکایات مشتریان را پیگیری کرده و علل نواقص محصولات را تعیین نماید.
در کارخانجات تولیدی به سه طریق می‌توان ردیابی محصولات را انجام داد:
1- سطح آيتم يا كالا: در اين حالت کد ردیابی مستقيماً به کالا تخصیص می‌یابد.
2- سطح كارتن: مي‌توان به جاي اختصاص کد بر كالاها، آنرا به کارتن‌های حاوی محصول تخصیص داد.
3-  سطح پالت: مي‌توان به جاي رديابي كالا و كارتن، پالت‌ها را رديابي كرد.
یکی از نیازهای حال حاضر شرکت‌های تولید کاشی و سرامیک امکان ردگیری و ردیابی محصولات تولید شده از زمان ورود به انبار قرنطینه تا انبار محصول و سپس تحویل به مشتری می‌باشد. از قابلیت‌های سیستم سندپرداز، امکان ردیابی کاشی و سرامیک تولید شده در سطح پالت می‌باشد.
2.jpgمزایای ردگیری و ردیابی محصولات بر اساس نوع پالت و نصب بارکد بر روی پالت به شرح زیر می‌باشد:
·         عدم وجود هرج و مرج و بینظمی در انبار قرنطینه، انبار محصول و ...
·         موجودیت یافتن محصولات از زمان ورود به انبار قرنطینه
·         امکان گزارش‌گیری میزان موجودی انبار به تفکیک نوع محصول، نوع پالت، مشتری و ...
·         سهولت ثبت دیتا بدلیل کاهش رکوردهای ثبتی، کاهش تعداد فرم‌های چاپی، کاهش خطای کاربر 
·         افزایش سرعت محاسبات سیستماتیک از قبیل تهیه پیش فاکتور و ...
·         ایجاد سیستم فروش عمده بر مبنای پالت
·         کاهش هزینه‌های شرینک مجدد ( بدلیل فروش کارتنی یا متری کاشی و سرامیک )
·         سهولت ردگیری محصولات مشتری و رسیدگی به شکایات آنها
·         امکان ردیابی محصول از لحاظ مواد و قطعات تشکیل دهنده آن (مانند بچ‌های تولیدی)، از لحاظ عملیات انجام شده بر روی محصول، از لحاظ افراد موثر در تولید و یا جابجایی آنها و ...