سیستم مدیریت ناوگان به مجموعه عملیاتی اطلاق میشود که براساس جمع آوری و تحلیل اطلاعات پایه منجر به کنترل و نظارت بر وسایل نقلیه یک سازمان یا شرکت میشود. این وسایل میتوانند انواع اتومبیل های سواری، کامیون ها، ون ها ،خودروهای بزرگ باربری همچون تریلرها یا حتی لیفتراک های داخل یک کارخانه باشند. بدیهی است که نتایج مستقیم و غیرمستقیم زیادی بر اثر پایش اطلاعات متحرک ها متوجه یک سازمان خواهد شد. از جمله مدیریت تعمیر و نگهداری، کنترل مصرف سوخت، کاهش چشمگیر تخلفات، مدیریت مکان استقرار اقلام در انبارهای بزرگ و در یک کلام افزایش بهره وری.

مناسب ترین و مهمترین اطلاعات خام جهت حصول چنین نتیجه ای ثبت تردد ناوگان متحرک میباشد. اما بعد از ثبت، جهت کنترل اطلاعات ثبت شده، رکوردهای ایجاد شده میبایست به یک سامانه نرم افزاری منتقل شوند تا عملیات پایش و ایجاد گزارش ها، ابزار مدیریت را بوجود آورند. برای این کار از دیر باز تکنیک های مختلف ثبت و انتقال اطلاعات، متناسب با دستاوردهای علمی روز و بسترهای عملیاتی موجود تغییر و به روز شده اند.

مهم ترین فعالیت مدیریت ناوگان در رابطه با ردیابی وسایل نقلیه است که بطور معمول با استفاده از GPS تحقق مییابد. اطلاعات دیگر مانند میزان مصرف سوخت، دمای کابین یا یخچال خودرو، میزان بار، روشن یا خاموش بودن تجهیزات، شناسایی راننده و... توسط تجهیزات و سنسورهای مناسب جمع آوری و در سامانه GPS ذخیره می گردند. این اطلاعات به صورت offline و یا online تحت پروتکلهای استاندارد به بانک های اطلاعاتی مشخص انتقال داده میشوند تا نرم افزارهای تجاری سازمان از این اطلاعات در فرایندهای اجرایی و فعالیت های کنترلی خود استفاده نمایند.

استقبال جهانی بخش های صنعتی، خدماتی و همچنین عمومی در استفاده از سیستم های ردگیری و ردیابی که با عنوان Fleet Management System مطرح می شوند باعث گسترش این صنعت در بخش نرم افزاری و سخت افزاری در بازار جهانی شده است.

سیستم مدیریت ناوگان که در محیط شبکه و به صورت Client-Server  عمل میکند، به منظور مانیتورینگ، کنترل و مدیریت انواع متحرك ها در سطح کشور و یا در سطح سازمان های صنعتی بزرگ مانند شرکت های استخراج معدن، شرکت های تولید فولاد، بنادر و ...  قابل استفاده بوده و در مقیاس های مختلف عرضه می گردد.

این سیستم، این امکان را به کاربران خود می دهد تا بدون محدودیت زمانی و مکانی بتوانند انواع و تعداد نامحدودی از متحرك های خود را در یک شبکه یکپارچه و منسجم، ردگیری، کنترل و مدیریت نمایند.

GPS به عنوان یکی از اجزای این مجموعه نقش مهمی را ایفا می کند.بطوری که بدون آن عملا امکان ردیابی متحرک ها ناممکن و یا دور از دسترس است.GPS  از طریق ماهواره های جهانی که به دور زمین می جرخند،مختصات خود را یافته و در صورتی که ماهواره های در دید GPS بیشتر باشند ،دقت بیشتری را از اطلاعات مکانی متحرک بدست می دهد.

 

شرکت سند پرداز با دارا بودن تجربیات ارزشمند از پیاده سازی سیستمهای ERP در صنایع مختلف کشور، اخیرا قابلیت استفاده از داده های GPS را در نرم افزارهای برنامه ریزی یکپارچه منابع سازمان S-ERP فراهم نموده است و آمادگی دارد در زمینه مشاوره و راه اندازی سامانه های برنامه ریزی و کنترل عملیات سازمان ها با بهره گیری از تکنولوژی GPS ارائه خدمت نماید.