صفحه نخست  تجارب و مشتریان   ABC در شرکت ملی نفت ایران

ABC در شرکت ملی نفت ایران

تجارب و مشتریان > ABC در شرکت ملی نفت ایران
معرفی شرکت
شرکت ملی نفت ایران (NIOC: National Iranian Oil Company) مسئول بهره‌برداری، استخراج، پالایش، پخش و صادرات منابع نفت ایران و از بزرگ‌ترین شرکت‌های نفتی جهان است و در شهر تهران مرکزیت دارد. این شرکت در سال ۱۳۲۷ خورشیدی پس از ملی شدن نفت ایران تاسیس شد و جایگزین شرکت نفت ایران و انگلیس شد. این شرکت دومین شرکت بزرگ نفتی دنیا برپایه تولید نفت سالیانه می‌باشد.
ABC در صنعت نفت
پروژه سیستم حسابداری مدیریت با مدلABC درشرکت ملی نفت ایران و شرکت‌های زیر مجموعه در بهمن سال 1389 به مناقصه گذاشته شد. با توجه به عدم تجربه اجرای سیستم بهای تمام شده با مدلABC در ایران‌، تجربیات بهای تمام شده بصورت عام مبنای ارزیابی فنی شرکت‌ها قرار گرفت که در این میان سندپرداز به‌ دلیل تجربیات موفق خود در اجرای سیستم‌های بهای تمام شده امتیاز فنی مناسب را کسب نمود و با پیشنهاد قیمت مناسب برنده مناقصه گردید.
در تعریف ابعاد پروژه نکته قابل توجه این بود که سیستم باید قابلیت اجرا برای مجموعه شرکت‌های صنایع نفت از بالا دست تا پایین دست را داشته باشد. علاوه بر آن بتواند در سطح یک شرکت به صورت مستقل کار کرده و همزمان برای مجموعه‌ای از شرکت‌ها که به صورت پیوسته نفت خام را از تولید، انتقال، تصفیه، پخش به جریان می اندازد، به اجرا درآمده و بهای تمام شده نهایی را محاسبه نماید. ضمن اینکه کلیه تکنیک‌های هزینه‌یابی‌، چه در حسابداری مصرف منابع و چه در هزینه‌یابی بر مبنای فعالیت را پوشش دهد. در واقع تعهد شرکت سند پرداز طراحی و ساخت سیستمی برای کلیه شرکت‌های تحت پوشش شرکت ملی نفت ایران است.
البته ابعاد مطروحه پروژه‌، الگویی بر گرفته از سیستم Controlling در نرم افزار ERP-SAP بوده که پس از مطالعات مفصل توسط کمیته فکر در شرکت ملی نفت ایران مورد نظر قرار گرفته بود. ذکر این نکته ضروری است که اتخاذ چنین تصمیمی مبین مدیریت قوی‌، کارآمد و آشنا با مسائل شرکت ملی نفت ایران و راه‌حل‌های مختلف در زمینه سیستم‌های مدیریت منابع سازمان است.
سیستم در بهار سال 1391 آماده بهره‌برداری گردید و برای محک‌زدن آن‌، اجرای سیستم برمبنای وضعیت موجود شرکت‌ها در دستور کار قرار گرفت که پالایشگاه اصفهان اولین نمونه بود. ظرف مدت دو هفته و با همکاری حوزه کامپیوتر شرکت ملی نفت ایران‌، با دریافت اطلاعات این مجموعه‌، سیستم بهای تمام شده دقیقا با قابلیت‌های سیستم موجود پالایشگاه اصفهان اجرا گردید. البته مدل هزینه‌یابی کاملا مبتنی بر وضعیت موجود تعریف و اجرا گردید.
برای اجرای سیستم با مدل ABC‌، مدیریت اکتشاف شرکت ملی نفت ایران انتخاب گردید که مراحل نصب و تنظیمات سیستم انجام شده و آموزش‌های اجرای سیستم مراحل نهایی را طی می‌کند‌.
با توجه به قابلیت‌های بالای سیستم در پیکربندی ، آماده سازی سیستم برای شرکت‌های مختلف به سرعت صورت می‌گیرد‌. البته با توجه به نگرش جامع مدیریت نفت برای شناسایی شرکت‌ها در حوزه فرآیندها و انجام پروژه مستقل به منظور طراحی مدل هزینه یابی در این زمینه‌، بستر اجرای سیستم برای کلیه شرکتهای تحت پوشش شرکت ملی نفت ایران ، کاملا مناسب و آماده می‌باشد.